You've successfully subscribed to Üretken Akademi
Great! Next, complete checkout for full access to Üretken Akademi
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.

2020'nin En İyi 23 Çevrimiçi İş Birliği Araçları

Üretken Akademi

2020'de uzak yerlerdeki ekiplerle çalışmak için en iyi çevrimiçi iş birliği araçlarının özenle seçilmiş bir liste ile yanınızdayız. İş birliği araçları hiç şu an olduğundan daha çok ilgi görmemiştir. Giderek daha da ilgi görmeye devam edecektir. İşini doğru yapan doğru iş birliği araçlarını kullanmanın büyük bir yatırım getirisi vardır.

Buna dayanarak, işte her girişimcinin dijital araç setinde olması gereken 27 tane tamamen ücretsiz olan uzaktan ekip iş birliği aracını sizler için derledik.

Bu Altın Madeninden Yararlanmak İstemez Misiniz?

Size daha iyi yardımcı olmak için, bu ekip iş birliği araçlarını farklı bölümlere ayırdık bunlar;

1)Ücretsiz Ekip İş birliği Araçları

2)Ücretsiz Dosya Paylaşım Yazılımı

Ücretsiz Ekip İş birliği Araçları

1. CloudApp:Ek açıklama ve yorum özelliği ile birlikte gelen bir ekran yakalama ve ekran kayıt uygulaması. Uzak ekip iş birliği için mükemmeldir.

2. Trello:En büyük ücretsiz proje yönetimi araçlarından biri. Trello uygulaması yapacağınız işleri organize edebilmesini sağlayan bir araçtır. Bu uygulama Google drive ve dropbox ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. Bu özellikler sayesinde işinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Hangi aşamaları geçtiğinizi ve sonuca ulaşabilmek için neler yapmanız gerektiğini görebilirsiniz. Trello'da farklı kategorilere göre düzenleyerek hayatınızdan, seyahat planlarınızdan iş / müşteri ile ilgili her şeyi yönetmenizi sağlar.

3. ClickUp:ClickUp, tüm iş araçlarının yerini alan bir verimlilik platformudur. Görev uygulamasından proje yönetimine, takvimden tablolara, zaman takibinden e-postaya, hedef belirlemeden ekran kaydı almaya kadar neredeyse aklınıza gelecek tüm özelliklere sahip.

4. Slack:Ekip iş birliğinin babası diyebiliriz. Ekip üyelerinizle dolu benzersiz bir sohbet odasında fikirlerinizi iletmek için Slack'i kullanabilirsiniz. Büyüyen girişimler için mükemmel bir araç olduğunu söylemeden geçmeyiz.

5. Flock:Flock ile tüm çalışma ve üretkenlik araçlarınızı tek bir yerde düzenleyebileceksiniz.

6. Zoom:Dijital bir toplantı gerçekleştirmek isteyen kişilerin diledikleri isimlerle bir araya gelerek çoklu olarak görüntülü sohbet gerçekleştirmesini sağlayan uygulama olarak bilinen Zoom, yeni normalin toplantı sistemi olarak adlandırılabiliriz. Zoom ile ücretsiz video konferanslar yapın ve fikirlerinizi yüz yüze paylaşın.

7. Appear In:Appear.in, herhangi bir üyelik veya üye girişi gerektirmeyen, 4 kişiye kadar ücretsiz kullanılabilen hızlı ve kolay bir video konferans platformudur.

8. Hangouts:Orijinal görüntülü iletişim aracıdır. Basit ve tanıdık ara yüzü olduğu için kullanımı çok basittir.

9. Google Dokümanlar:Ekibinizle birlikte içerik oluşturun ve Google Dokümanlar ile asla veri kaybetme endişesi yaşamazsınız.

10. Duolingo:Duolingo ile eğlenceli, oyunlaştırılmış bir formda yeni diller öğrenin. Farklı ülkelere seyahat eden kişiler için mükemmel platformudur. Arayüzü ve kullanımı basit ve eğlenceli olan uygulama 23 dilde destek veriyor.

11. Awwapp:Bu ücretsiz beyaz tahta aracını kullanarak anlık fikirleri, hunileri ve iş planlarını hızlı bir şekilde ifade etmenize yarar.

12. Zapier:Farklı uygulamaları sorunsuz bir şekilde entegre edin ve size maksimum çıktı sağlamak için birlikte çalışmalarını sağlayın. Zapier, zor işleri sorunsuz bir şekilde yapmasıyla bilinir.

13. Airtable:Airtable, elektronik tablolar ve veri tabanı arasındaki bir köprüdür. Önemli dosyalar eklemek, çok uzun metin notları bırakmak, onay kutuları oluşturmak ve daha fazlası için Airtable alanını kullanın.


14. Loop:Tüm e-postalarınızı, mesajlarınızı ve içeriğinizi tek bir yerde düzenleyin ve üretkenlik odaklı bir UX ile e-postalarınızı daha etkili hale getireceksiniz.

15. Typetalk:Uzaktaki ekibinizle fikirlerinizi paylaşmak ve iletmek için bu anlık mesajlaşma uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu arada 10 kullanıcıya kadar ücretsiz olanak sağlıyor.

16. Miro:Uzaktaki ekibinizle gerçek zamanlı olarak fikir toplamak, iş birliği yapmak ve görselleştirmek için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

17. Every Time Zone:Başka bir saat dilimi yönetimi uygulamasıdır. Başka ülkelerdeki ekip arkadaşlarınızla toplantı zamanlarınızı planlamanızda büyük kolaylıklar sağlıyor.

18. Any.Do:Görevlerinizi, listelerinizi ve hatırlatıcılarınızı tek bir basit uygulamada düzenleyebileceksiniz. Son derece kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan bu uygulamaya görevleri konuşarak ve yazarak eklemek mümkündür.

19. CA Flowdock:Bu ücretsiz uygulamayı kullanarak iş birliği yapabilir ve konuşmalar düzenleyebileceksiniz.

20. Founded X Startup Stats:Girişiminizi kurmak için en iyi ülkeyi keşfedersiniz. Bu sayede girişimlerinizi hayata geçirmekte büyük bir yardımcınız olacaktır.

21. Workfrom:Yakınlarda çalışmak için harika yerler keşfedeceksiniz. Yeni çalış alanlarında güzel girişimlerinizi verimli bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Ücretsiz Dosya Paylaşım Yazılımı


22. Dropbox:Dropbox bağlantısıyla dosyaları ve resimleri güvenli ve güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz. Hadi belgelerinizi ve görüntülerinizi dünyanın 1 numaralı bulut depolama uygulamasında depolamak için 2 GB boş alan edinin.

23. pCloud:Bu lider bulut depolama uygulamasıyla 10 GB boş alanla Dropbox'tan 5 kat daha fazla depolama alanına sahipsiniz. Dropbox gibi, ekip üyelerinizle paylaşmak için özel veri bağlantıları oluşturabilirsiniz.

Ve dahası birçok uygulama mevcut ben sadece kendimin deneyimleyip faydalı olduğunu düşündüğüm uygulamaları siz değerli okuyucularıma bir listesini paylaşmak istedim ve günün birinde sizin içinde bir faydasının olacağını düşünüyorum şimdiden yapacağınız projelerinizde ve çalışmalarınızda büyük kolaylıklar dilerim.

Üretken AkademiEkip İçi Kullanılan AraçlarEkip Kurma