You've successfully subscribed to Üretken Akademi
Great! Next, complete checkout for full access to Üretken Akademi
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.

COVID-19 Sonrası Tur ve Etkinlik Operatörlerine Ne Olacak?

Üretken Akademi

Arival’e göre Tur ve etkinlik endüstrisi 2019’da 254 milyar dolar değerindeydi ve toplamda 1 milyon operatör vardı. Seyahat endüstrisinin alt sektörü olan tur ve etkinlik endüstrisi yaklaşık yüzde 9 büyümüş uçuşlar ve otellerden sonra  en büyük 3. seyahat yan endüstrisi haline gelmişti.  Bu gelişmelerden sonra ise  COVID-19 salgının ortaya çıkmasıyla birlikte turlar ve etkinlik pazarı da durma noktasına geldi.

Bu yazımızda, koronavirüs salgını sonrası turlar ve etkinlik pazarına odaklanacağız.

Gezginlerin çoğu, yıllardır seyahatlerinin rezervasyonunu online olarak yapıyor. Bununla birlikte turlar, etkinlikler ve ilgi çekici yerler bir bilet gişesinde bizzat veya telefonla çevrimdışı olarak rezerve edilebiliyor. Sektörün en olumsuz yönü, dijital kanalları benimsemekte çok yavaş olması.

Trekksoft’a göre brüt rezervasyonlarının %70’inden fazlası çevrimdışı olarak yapılıyor. 2019’da operatörler, dünya çapında turların etkinliklerin ve ilgi çekici yerlerin yalnızca % 17'sini web siteleri aracılığıyla sattı. Sektördeki en büyük oyuncular arasında Viator, GetYourGuide, Expedia, Klook ve Airnb bulunuyor.

Koronavirüs Turlar ve Etkinlikler Pazarını Nasıl Etkiledi?

Turların, etkinliklerin ve turistik yer sağlayıcıların rezervasyonlarında % 85'in üzerinde bir düşüş yaşanırken Tur operatörleri,  2019 yılına kıyasla 2020’de ortalama %70 oranında düşük yaşanacağını düşünüyorlar.

Arival, COVID-19 sonrasında En iyi ihtimal ile rezervasyonların %64 düşeceğini ve 2020’ye kadar tamamiyle toparlanacağını, en kötü ihtimalle de brüt rezervasyonların %79 düşeceğini ve ancak 2023 yılına kadar tamamıyla toparlanacağını tahmin ediyor.

COVID-19’dan En çok Kimler Etkilendi?

WeTravel,  pandemiden nasıl etkilendiklerini öğrenebilmek için dünya çapında 590 seyahat şirketi ile bir görüşme yaptı.Sonuçlara göre, şirketlerin %56’sı  büyük bir gelir düşüşü beklerken 2021 yılı için güzel şeyler bekleniyor. Tur operatörlerinin %70’i ise seyahatleri Ekim 2020 sonrasına planladı.

GetYourGuide, müşteriden yana bir tutum sergileyerek 24 saat önceden yapılan tüm iptaller için tam geri ödeme sağladı. Aynı zamanda, GetYourGuide,  tedarikçileri desteklemek için dünya çapındaki bir çok pazarda devlet desteğine nasıl başvurulacağına dair bilgiler topladı. Şimdi de finansal nakit akıcılığını iyileştirmek için birden fazla girişim üzerinde çalışıyor.

Tur operatörlerin, %86’sı salgının ortaya çıkması sebebiyle 2019’dan daha az satış yaptı. Özellikle, küçük işletmeler bu durumdan oldukça etkilendi.. Umuyoruz ki, ayakta kalabilirler.

Arival tarafından yapılan ankete göre ise , böyle giderse tur operatörlerinin  % 28’i önümüzdeki 3 ay içinde, % 46’sı 6 ay içinde işletmelerini kapatma riskiyle karşı karşıya kalacak.

COVID-19 Sonrası Tur Operatörlerine Ne Olacak?

İşlerin ne zaman normale döneceği konusunda belirsizlik sürerken kesin olan  bir şey var. O da şu: insanlar, aşı bulunana kadar veya kendini güvende hissedene kadar kalabalık ortamlardan uzak duracaklar.  Turlar ve etkinlikler, yerel halktan çok fazla talep görecek. Ayrıca, temiz havası ve sakin ortamı göz önüne alınarak kırsal yerler kentsel yerlere göre daha çok talep edilecek.  Seyahat edenler, sosyal izolasyon sürene kadar az nüfuslu şehirleri ve yerleri tercih edecek. Açık hava turları yürüyüş turları açık hava etkinlikleri ilgi görecek.

Tur Operatörleri Etkili Bir Çözüm Buldu: Sanal Turlar

Tur operatörleri, sanal turları keşfederek ve bu alanda çalışmalara başladı.

GetYourGuide, Airbnb, Viator, CultureTrip   Withocals ve Feverup sanal turları test edenlerden bazılları. Dersler, atölye çalışmaları ve etkinlikler çevrimiçi ortamda yapılıyor.

GetYourGuıde COO’su Tao Tao’ya göre sanal turlar karantina boyunca tur operatörleri için potansiyel müşterilerle etkileşim kurma fırsatı olabilir. Ancak her şey normale döndüğünde Netflix ve çevrimiçi oyunlara karşı rekabet etmekte zorlanacaklarını düşünüyorlar.

Çevrimiçi deneyimler başladığından beri Airbnb sitelerindeki ev sahipleri 1 milyon dolardan fazla kazandı.  Bununla birlikte, şirket, 400’den fazla etkinlikle şirketin en hızlı büyüyen ürünü olduğunu iddia ediyor.

Sektöre Yardımcı Olacak Yeni Teknolojiler ve Girişimler

1.B2B Toplayıcılar

Holibob :  Küresel turlar ve deneyimler için ağ geçidi sağlarken hava yollarının ve seyahat ortaklarının teknolojik çözümlerle benzersiz sonuçlar sağlamasına yardımcı olur ve gelirlerini arttırır. Ayrıca birlikte çalıştıkları tedarikçiler üzerinde de kapsamlı bir durum değerlendirmesi yaparlar.

Trip Admit :  Bu şirket, etkinlik sağlayıcılarının kendi web siteleri üzerinden çevrimiçi satış yapmaları ve faaliyetlerini yerel ve uluslararası dağıtım ortakları aracılığıyla dağıtmaları için uçtan uca bir çözüm geliştirmiştir. Çözümleri, etkinlik sağlayıcılarının çoğunluğunun (neredeyse% 80) web sitelerinin yanı sıra oteller ve havayolları gibi dağıtım ortakları aracılığıyla satış yapmasına olanak sağlar.

2.Yerel Deneyimler

Fever : İnsanlara deneyimler yoluyla ilham verme misyonuna sahip bir eğlence keşif platformu. Şirketin 10.000'den fazla mevcut deneyimi var ve her hafta 12 milyondan fazla kişiye ulaşıyor. Son zamanlarda Fever, insanların sanal turlar, yemek pişirme dersleri, canlı yayınlar ve çok daha fazlasını rezerve etmelerine olanak tanıyan "evden deneyimler" i başlattı.

3.Şehri keşfetmenin yeni yolları

Gizli Şehir Yolları : Yerliler ve gezginlerin  bir şehri sevebilmeleri  için kendi kendine rehberli şehir keşif oyunları sunuyorlar. Gezgin, yerel yaratıcının ayak izlerini takip ederek bilmeceleri çözdükçe hikayelerin kilidi açılıyor. Oyunlar,  geleneksel yürüyüş turlarından farklıdır. 50 Avrupa kentindeki 120'den fazla anında rezerve edilebilen oyunları, insanları alışılmadık yoldan uzaklaştırıyor.


Üretken Akademi