You've successfully subscribed to Üretken Akademi
Great! Next, complete checkout for full access to Üretken Akademi
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.

COVID-19’un Sektör Bazındaki Etkileri

Üretken Akademi


Aralık 2019’da hayatımıza giren küçük bir virüs her şeyi değiştirmeye ve herkesi etkilemeyi başardı. Dünya daha önce hiç görülmemiş bir durumdan geçiyor.
Yapılan araştırmalar, Covid-19 salgınının hızlanmasıyla, küresel olarak bu süreçten etkilenmeden çıkacak neredeyse hiçbir sektör kalmadığını gösteriyor.

Pandeminin kötü sonuçları olacağı yadsınamaz bir gerçekti. Özellikle şirket bazında bütün sektörler farklı boyutlarda etkilenecek. Bu konuda en güvenilir kaynaklardan biri olan EY Global Sermaye Güven Barometresi 2020 sonuçlarına göre katılımcıların:

Sektör temsilcilerinin hemen hemen tamamı  COVID-19’un faaliyet gösterdikleri sektörü önemli ölçüde etkilediğini belirtiyor. COVID-19'un neden olduğu küresel salgın her bir sektörü ne derecede etkiliyor? Gelin bir göz atalım:

Tedarik Zinciri

Küresel salgın döneminde hükümetler tarafından getirilen kısıtlayıcı uygulamalar nedeniyle sektör içerisindeki birçok tesis üretim, montaj ve ulaşım gibi faaliyetlerini geçici olarak durdurma ya da azaltma kararı aldı.

Küresel olarak tedarik zincirlerine ne olacak? Plug and Play'in tedarik zinciri dikeyinde Avrupa Kurumsal Ortaklıkları Direktörü Frederik Bohn yapılan bir röportajda şu yanıtları verdi:

 • Tedarik zincirleri daha yerel hale gelecek: Bu  zor zamanlarda tedarik zincirlerinin bir şekilde bağımsız olarak çalışabilmesini sağlamak için yerel olarak daha fazla üretim yapılacak.
 • Tedarik zincirleri büyük kesintilerle karşılaşırsa (yani birkaç günden uzun süre), üretim birkaç parça eksik olduğu için durma noktasına gelir. Bu, kriz zamanlarında genişletilmiş üretim tamponunu hesaba katmak için daha fazla yerel stok veya belirli parçaları yerel olarak yüksek derecede özelleştirme ile üretmek için 3D baskıya büyük yatırım anlamına geliyor.
 • Deniz ve hava taşımacılığı uluslararası kesintilere karşı daha hassastır ve tedarik zincirleri küreselden yerele geçecektir, bu nedenle demiryolu ve karayolu bariz yanıtlardır.
 • Hükümetler yeni düzenlemeleri uygulamaya zorlanacak: Şehir içi teslimat, kamyon müfrezesi, gümrük işlemleri, otomatik sürüş, akıllı altyapı, vb. Bunlar, demiryolu ve karayolunun yeni taleple başa çıkmasına yardımcı olmak ve mevcut altyapının bütünüyle bunalmamasını sağlamak için gereklidir.

Sağlık

C:\Users\evkur\Downloads\WhatsApp Image 2020-10-04 at 23.18.29 (1).jpeg


      Koronavirüs sonrası dünyada sağlık hizmetlerinin sunumu değişecek. Bu global problemde hiçbir sektör sağlık kadar merkezde değil. Diğer sektörlerin karşılaştığı endişelere ek olarak sağlık sektörü, hastalığın yayılmasını engellemeye ve etkilenenlere hizmet vermeye çalışıyor.

Aslında sağlık sektörünü hastane içi ve hastane dışı olarak ikiye ayırabiliriz çünkü ikisi birbirinden bağımsız bir şekilde değişecektir.

Hastane içindeki en olası değişim özellikle sağlayıcılar için en iyi uygulamaları teşvik eden yazılımları, olası patojenleri video yoluyla görsel olarak gösteren yazılımları ve kendi kendini temizleyen tekstil ürünleri olur.

Hastane dışındaki değişimlere gelirsek, günümüzde zaten var olan evde sağlık hizmetlerine (önemli tetkik veya semptomları kontrol etmek için sensörler, ilaç kullanımı kontrol uygulamaları vb.) yatırım artacak ve kullanım alanı genişletilecek.

Siber Güvenlik


   Plug and Play Siber Güvenlik Girişim Sorumlusu Rohit Gupta, "Koronavirüs ile ilgili siber saldırılar o kadar yaygın hale geldi ki, küresel siber güvenlik topluluğu içinde 400 gönüllü uzmandan oluşan ve tıbbi ekiplere karşı yapılan saldırılar için benzeri görülmemiş bir işbirliğine yol açtı," dedi.

Peki bu tür saldırılarla çevrimiçi güvenliği sarsan faktörler nedir?

 • COVID-19 temalı dolandırıcılıklar: Tehdit aktörleri, kişileri cihazlarına Uzaktan Yönetim Araçlarını (RAT'lar) indiren kötü amaçlı bağlantıları tıklamaya ikna etmek için virüsle ilgili resmi bilgiler sağladığını iddia eden COVID-19 temalı kimlik avı e-postaları başlatıyor. Ve maalesef her gün binlerce kişi bu tehdit aktörlerinin yemi oluyor.
 • Sahte yayın siteleri: Kötü niyetli kişiler, dünyanın dört bir yanındaki birçok kullanıcının karantinaya alındığının ve çevrimiçi eğlence aramak için daha fazla zaman harcadığının da farkında. Bu nedenle sahte yayın siteleri veya kullanıcılara hitap edecek eğlence promosyonları sunan siteler geliştirdiler. Trend Micro'daki araştırmacılar, aslında Netflix hesap bilgilerini çalan bir kimlik avı sitesi olan hxxps: // promo-covid19-neftlix [.] Ml alan adını tespit ettiler.

Sigorta Teknolojisi:

C:\Users\evkur\Downloads\WhatsApp Image 2020-10-04 at 23.18.29.jpeg

Yapılan araştırmalarda pandeminin sigorta teknolojisine en olası etkilerinin şunlar olacağı belirtilmiş:

 • Hayat sigortası yazarları, tazminat taleplerinde önemli bir artış ödeyecekler.
 • Sağlık ve çalışanlara sağlanan faydaların yazarları, teminatlarının pandemiye bağlı kayıplarla nasıl ilişkili olduğu konusunda tüketicilerin artan baskısı altında olacak.
 • Mülk ve zayiat yazarları, tüketicilerin araba veya emlak gibi daha az varlık satın aldığını görecekler.

Sigortalama için yeni veri kaynaklarına doğru bir itici güç de bekleniyor. Çalışanlar büyük ölçüde evden çalıştıklarından, şu anda ortaya çıkan ve siber sorumluluk ve işçi tazminatı gibi ürünler tarafından sigortalanması gereken güvenlik açıkları farklı bir karışıklık düzenidir. Daha fazla sigorta şirketi, sigortalama modellerini, aniden yaşadığımız yeni normale uyacak şekilde optimize etmeye çalışacak.

Perakende Satış

Perakende sektörünün de salgından büyük ölçüde etkilendiği görülüyor. Dünya genelindeki -her ne kadar gevşetilmiş olsa bile- karantina uygulamaları ve uzun vadedeki belirsizliklerden ötürü bireylerin taleplerinin azalmakta ve bu da perakende satışı etkilemektedir.

Dünya genelinde birçok firma mağazalarını kapatmak zorunda kalmıştır. Gıda sektörü açısından bakıldığında salgının etkisinin özellikle lojistik aşamasında oldukça hissedilir olduğu görülmektedir. Restoranların, kafelerin, eğlence mekânlarının kapanması ve turizm faaliyetlerinin durmasıyla birlikte, salgın sektör üzerinde olumsuz bir etki yaratmıştır.

İşletme Teknolojileri:


COVID-19 salgını, işin geleceğini benimsemekte yavaş olan şirketleri iş uygulamalarını ve çalışanlarını yeniden düşünmeye zorlayacak.

Örneğin:

 • Pek çok işveren, bu pandeminin bir sonucu olarak çalışanlara sağlanan sosyal yardım programlarına yeni ayrıcalıklar (yani fiziksel ve zihinsel sağlık çözümleri) eklemiştir ve bu yeni faydaların sürdürülmesi muhtemeldir.
 • Geleneksel çalışma yöntemleri, farklı fiziksel ve sosyal yeteneklere sahip kişileri özellikle kapsayıcı olmadığından, işyerinde çeşitlilik muhtemelen artacaktır.
 • İş sürekliliği için şirketler, artık evden çalışması gereken işgücünü yönetmek için politikalar ve uygulamalar benimseniyor. Bu, şirketleri, dağınık bir yapının kendi organizasyonlarında nasıl çalışabileceğini keşfetmeye zorlayacak ve COVID salgını geride kaldığında muhtemelen daha güçlü bir şekilde benimsenecek.
 • Kuruluşlar kaçınılmaz olarak gelirlerinde ani bir düşüş yaşıyor ve bu da önümüzdeki aylarda maliyet düşürme çabalarına yol açacak ve otomasyon çabalarını artıracak.

Giderek artan sayıda şirket, iş operasyonları geçici olarak askıya alınmış olsa bile çalışanlarına ödeme yapmaya devam ederken, diğerleri ürünlerini okullar kapalıyken eğitim girişimlerini desteklemeye adamıştır. Örneğin, AllState, otomobil ve ev sahibi poliçe sahiplerine art arda iki prim ödemesini ceza olmaksızın erteleme seçeneği sunmak için özel bir ödeme planını duyurdu. Müşteriler, minimum ödeme gerekmeden karşılayabilecekleri kadar ödeme yapmayı da seçebilirler. Toplam ödenmemiş bakiye, kalan faturalara yayılacaktır. Buna ek olarak, Allstate, kişisel araçlarını yiyecek, ilaç ve diğer ürünleri ticari amaçla teslim etmek için kullanan müşterileri otomatik olarak kapsayacaktır. Standart kişisel otomobil politikaları genellikle bu tür kapsamları hariç tutar. Sigorta şirketi, uzaktan çalışamayan çalışanlara da ödeme yapmaya devam ediyor.

Startuplar da kendi rolünü oynuyor. Bir video mesajlaşma aracı olan Loom, sınıf çalışmaları için Loom'u kullanan K-12 okulları, üniversiteler veya eğitim kurumlarındaki tüm doğrulanmış öğretmenler ve öğrenciler için profesyonel sürümlerini ücretsiz yaptı. Startuplar, COVID-19'a yanıt olarak planlarında ve fiyatlandırmalarında yapılan diğer değişikliklerin aksine değişikliklerin kalıcı olacağını ilan etti.

Seyahat:


COVID-19 salgını seyahat ve konaklama endüstrisini çok etkiledi ve şimdi bu şirketler benzeri görülmemiş bir durum ve belirsiz bir gelecekle karşı karşıya. İşler "normale" döndüğünde seyahat endüstrisi nasıl olacak? Plug and Play Travel'ın Risk Sermayesi Analisti Diego Montes’in görüşlerini derledik:

 • İş gezileri etkilenecek: “Birçok kuruluş, uzaktan verimli bir şekilde çalışmalarını sağlayan yeni teknolojileri benimsemiştir. Workplace Analytics'e göre, önümüzdeki iki yıl içinde 25 ila 35 milyon Amerikalı işçi evden çalışacak ve bu da ABD'deki işgücünün neredeyse yarısını oluşturuyor. Hiç şüphe yok ki gittikçe daha fazla toplantı sanal hale geliyor. Toplantıların yanı sıra, 2018'de 1.100 milyar dolar değerinde bir sektör olan küresel etkinlik endüstrisi, Hopin veya Run The World gibi girişimler tarafından da kesintiye uğruyor. Şirketler içinde uzaktan çalışmanın büyümesi ve kabulü, kurumsal seyahat endüstrisi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak çünkü işletmeler bir etkinliğin / toplantının şahsen katılmaya değer olup olmadığına veya sanal bir toplantı / etkinliğin alternatif olup olmayacağına karar verme seçeneğine sahip olacak.
 • Yolcuların yurtiçi seyahatleri daha güvenli bir seçenek olarak görmesi nedeniyle yurt içi seyahatler uluslararası seyahatten daha hızlı iyileşecek.Kara ulaşımı, özellikle özel araçla yapılan yolculuklar, hava taşımacılığından önce artacaktır.
 • Pek çok insan, planlaması daha az zaman alan ve yine de birbirlerinin şirketlerinden keyif almak için arkadaşlarını ve ailelerini bir araya getiren daha kısa ve sık seyahatleri tercih edecek.

Medya & Reklamcılık:

blob:https://web.whatsapp.com/fdbf94f5-d929-4eed-9658-f8bc5cd8a35f
blob:https://web.whatsapp.com/fdbf94f5-d929-4eed-9658-f8bc5cd8a35f
C:\Users\evkur\Downloads\WhatsApp Image 2020-10-04 at 23.18.29 (2).jpeg


    Medya reklamcılığı eğlence ve içerik için artan bir iştah olurken, genel olarak reklam gelirleri, zaruri olmayan mallara yönelik tüketici harcamalarının azalması nedeniyle önemli ölçüde azaldı. Tüketici davranışındaki bu değişikliklerin norm mu yoksa sadece kısa vadeli bir fenomen mi olacağı, Medya ve Reklamcılık sektörünün geleceği üzerinde büyük etki sahibi olacak.

Eğlence ve İçerik:

blob:https://web.whatsapp.com/86c49f84-7b0e-41a3-8e54-cd9aa1e575ba
C:\Users\evkur\Downloads\WhatsApp Image 2020-10-04 at 23.18.28.jpeg
 • Nüfusun tamamı evleriyle sınırlı kaldığı için, over-the-top (OTT) ve televizyon izleyicilerinde artış oldu. HBO, Netflix ve Disney dahil olmak üzere yayıncılar ve OTT sağlayıcıları, gece geç saatlere kadar yapılan şovlar ve canlı spor müsabakaları askıya alındığında artan izleyici sayısı görüyor.
 • Nielson, Seattle bölgesinde toplam televizyon kullanımının bir önceki haftaya göre 11 Mart'ta% 22 arttığını, OTT izleyicisinin ise Mart 2019'un aynı haftasına göre% 50 arttığını bildirdi.
 • Aynı şekilde, canlı yayın sağlayıcıları ve sosyal medya platformları da bu dönemde artan izleyici gördü. New York Times'a göre Twitch ve TikTok, Ocak 2020'den bu yana ortalama günlük trafikte sırasıyla% 20 ve% 15 artış gördü.

Reklam:

 • Sosyal mesafe önlemlerinin başlangıcı, temel olmayan malların satışlarındaki çarpıcı düşüş ve önemli iş kesintileri, özellikle ev dışı (OOH) ve canlı etkinlik sektörlerinde reklam harcamalarında dramatik bir düşüşe katkıda bulunmuştur.
 • İnteraktif Reklamcılık Bürosu'na (IAB) göre, dijital reklamcılığın diğer mecralardan daha az düşüş göstermesi bekleniyor .

Finans Teknolojisi:

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci çok kısa sürede evden çalışmaktan temel ihtiyaçlarımızı çevrimiçi sipariş etmeye kadar geniş bir yelpazede büyük toplumsal davranış değişikliklerine neden oldu. Bu süreçte her ne kadar uzaktan çalışma, eve sipariş ve sağlık teknolojileri çok konuşulsa da çok büyük bir atılım, sessiz ve sakin bir biçimde finansal teknolojiler dikeyinde, Amerikan şirketlerinin öncülüğünde yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Özellikle son 5 yıldır fintech dikeyinde üzerinde çalışılan birçok teknoloji pandemi sürecinde hızla tabana yayıldı ve belki de önümüzdeki 5 yılın yolunu çizmiş oldu.

Eve kapanan dünyanın hızla çevrimiçi alışverişe yönelmesi, bugüne kadar fizikseldeki deneyimi sunmakta zorlandığı için yavaş büyüyen perakende e-ticaretinin tabana yayılmasına ve pandeminin “peak” yaptığı Nisan ayında son 7 yıldaki büyümeye eşit büyüme göstermesine neden oldu.

Buna karşın , fintech ekosisteminin bazı bölümlerinin sıkıntı yaşayabileceğini öngörülüyor. Büyük değer yaratan ancak yüksek para yakma oranlarına sahip olan yeni nesil bankaların kriz sonrası daha düşük faaliyetler görmesi muhtemel.

Üretken Akademi