You've successfully subscribed to Üretken Akademi
Great! Next, complete checkout for full access to Üretken Akademi
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.

Ekip İçi Görev Dağılımı

Üretken Akademi

Görev dağılımı ekiplerin etkili ve verimli çalışabilmeleri için oldukça önemlidir. Özellikle yeni kurulan girişimler ve startup ekipleri sınırlı sayıda kişi ile ilerlemeye çalıştıklarından görev dağılımına iki kat özen gösterilmelidir. Hedefledikleri büyümeyi yakalamaları ekip içerisinde bulunan kişilerin görevlerini eksiksiz ve zamanında yerine getirebilmesi ile mümkündür. Bunun içinde ideal bir ekip içi görev dağılımı yapılmalıdır. Ayrıca yalnızca yeni kurulan girişimler değil uzaktan çalışan kurumlarda sorunsuz bir ilerleme için görev dağılımına özen göstermelidir.  Uzaktan ekip yönetimi ofis içerisinde ekip yönetmekten çok daha zordur. Ekip üyelerinin birbiri ile koordineli bir şekilde çalışmaları gerekir.

Öncelikle yapılacak görevlerle ilgili bir önceliklendirme yapmanız faydalı olacaktır. Bu şekilde görev dağılımında ilk olarak yapılması gereken işlere öncelik verebilirsiniz. Daha sonra yapılabilecek işlerle ilgili için vakit kaybetmezsiniz. Görev dağılımı yaparken doğru görevi vermek kadar o görevi doğru zamanda vermekte önemlidir.

Ekip içerisinde görev dağılımı yaparken ekip üyelerinin bilgi, birikim ve yeteneklerini bilmek ve ona göre görevlendirmeler yapmak nokta atışı sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bu noktada ilk zamanlarda bilgi ve yeteneklerini çok iyi bilmediğiniz ekip arkadaşlarınız var ise görev dağıtmak yerine onlardan yapabilecekleri görevleri seçmelerini istemek iyi yerinde bir hareket olabilir.

Startup ekipleri ilk zamanlarda sınırlı ekip üyesine sahiptir. Bu nedenle ekip arkadaşlarınıza veya kendinize çok yetkin olmadığınız alanlarda görevler yükleyebilirsiniz. Bunu kendinizi geliştirmek için bir fırsat olarak görebilir ayrıca ekip arkadaşlarınızı da bu anlamda destekleyebilirsiniz. Yalnızca yetkinliğinizin çok üstünde veya bambaşka bir alanda görev almak ilerlemenizi yavaşlatabilir. Buna dikkat etmenizde fayda var.

Ekip içi iletişim görev dağılımı ve görevlerin yerine getirilmesinde oldukça önemlidir. Ekip içerisinde iletişimi sağlayabilmek adına online bir proje yönetici araç kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu tür araçlarda ekip üyeleri birbirlerinin geçmiş görevlerini rahatlıkla takip edebilir. Bir yandan da gelecek görev atamaları ile ilgili rahatça koordine olabilirler.

Toplantılar özellikle takımın bir araya gelebilmesi açısından önemlidir. Mümkün olduğunca ihmal etmeden ve düzenli bir şekilde günlük ya da haftalık toplantılarla bir araya gelmeye dikkat edilmelidir. Her ne kadar online araçlarla iletişim halinde olsanız da görevlerin takibi için yüz yüze iletişim kurmak ekibinize daha fazla ivme kazandıracaktır.

Ekip üyelerinin yaptıkları görevlerle ilgili yalnızca proje yöneticisine değil tüm ekip üyelerine bilgi vermesi önemli bir ayrıntı olarak görülmelidir. Ekip üyelerinin birbirlerine geri bildirim vermesi ya da yaptıkları işlerle ilgili kafalarına takılan soruları tartışma ortamı içerisinde çözmeleri onlar için de faydalı olacaktır.

Görev dağılımında dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta da ekibe yeni katılan kişilerle ilgilidir. Ekibe yeni katılan kişiler olduğunda görev dağılımına dahil etmeden önce yürütülen proje ile ilgili bilgiler eksiksiz aktarılmalıdır. Bu zamana kadar yapılan işlerle ve gelecek hedefleri ile ilgili bilgilendirme yapılmalıdır. Sonrasında da yapacağı görev net bir şekilde açıklanmalıdır.

Ekip içi görev dağılımında dikkat edilmesi gereken noktaları kısaca bu şekilde özetleyebiliriz.