You've successfully subscribed to Üretken Akademi
Great! Next, complete checkout for full access to Üretken Akademi
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.

Startup'larla Ortaklık İçin En İyi Uygulamalar

Üretken Akademi

Sigortacılık ve finansal hizmetler gibi endüstrilerde devrim yaratan yeni teknolojilerdeki artış göz önüne bulundurulduğunda, şirketler yeni çalışmaya başlayacakları ortaklarını tanımak fikirlerini ve çözümlerini daha geniş ölçekte test etmek ister. Bununla birlikte, bu yeni kurulan ortaklık ilişkileri şirketleri ile büyük ölçüde uyum sağlama potansiyeli nedeniyle bir ortaklığın sağlanması bir süreç gerektirir.

Bu ortaklık ilişkilerde tespit edilen sorunları çözmek ve düzeltmek için startup'larınızla bir takım uygulama projeleri yürütmelisiniz. Çok sayıda röportaj, şirketleriniz ve startup'lar birbirleriyle ortak olduklarında izlenmesi gereken bir ortaklık yol haritası oluşturduk.

Hadi Başlayalım.

Şeffaf bir Sorun Bildirimi Oluşturun

Kurumlar, net bir sorun bildirimi oluşturarak ve startup hedeflerini ve motivasyonları hakkında bilgilendirerek daha verimli bir deneyime sahip olabilirler. Bir şirket belirli hedeflerinden emin olmasa bile, yeni başlayanlara "Ürününüz hakkında bilgi edinmek istiyoruz" gibi bir açıklama yapmak daha etkili bir buluşmayı kolaylaştırabilir: yeni başlayanlar satış konuşmalarını daha bilgilendirici ve şirketin hedeflerine uygun hale getirebilirler.

Bir şirketin belirli bir ihtiyacı varsa, startup'lar, ürünlerinin veya çözümlerinin bu sorunu nasıl ele alacağını daha iyi açıklama ile hedeflenebilir. Bu, her iki tarafın startupda gerçekten şirketin ihtiyaçlarına uygun olup olmadığı konusunda ayrıntılı tartışmalara girmesine olanak tanıyacaktır. Dahası, bu, girişimlere çözümlerinin yararları ve dezavantajları hakkında yararlı geri bildirimler sağlayacaktır.

Başlangıca Uyum Sağlayın

Şirketler, bir ortaklığı kabul etmeden önce, bir startup’ın organizasyon içinde uygun olup olmayacağını belirlemesi çok önemlidir. Bir girişimin bir şirket teknolojilerinin finansal olarak uygulanabilir olduğunu göstermeleri (POC) veya deneme niteliği olan(pilot) üzerinde anlaşmadan önce ilgili iş birimlerinden ve karar vericilerden geri bildirime ihtiyaçları vardır. Bir kurumsal inovasyon ekibi bir startup ile çalışmak istiyorsa ancak fikri uygulamaktan sorumlu olacak iş biriminden fikir birliğine sahip değilse, taraflardan hiçbiri işbirliği yapmamalıdır.

Her iki taraf için de üretken olan etkili bir pilot uygulama yürütmek istiyorlarsa, girişimlerin kuruluş içinde güçlü bir katılımı olması gerekir. Girişimin kurum kültürüne uymasını sağlamak, verimli bir ortaklık ile sonuçlanacaktır.

Başarılı Startup Bir İçin Doğru Bağlantıları Sağlayın

Herhangi bir şirkette yeniliği teşvik etmek zordur; hiyerarşilerde ve bürokrasilerde gezinmek zaman alır. Ancak şirketler, bu süreçte girişimlere doğru bağlantıları sağlayarak yardımcı olmalıdır.

Genellikle Tak ve Çalıştır yani kurulumu kolay ve ana temas noktası olan inovasyon ekibi üyeleri, fikirlerini şirket içinde ilerletmek için yeni başlayanlara gerekli bağlantıları sağlamalıdır. Startup'ı, startup'ın ilerlemesine yardımcı olma veya uygulama ve ortaklıklarıyla ilgili bir karar verme yetkisine sahip bir karar vericinin önüne koyabilmeliler.

Şeffaf bir Pilot Uygulama Sonrası Çerçeve Oluşturun

Şirket ve başlangıç, pilot uygulamadan sonraki adımların farkında olmaları için şeffaf bir pilot sonrası çerçeve oluşturmalıdır. İlk olarak, her ikisinin de temel performans göstergesi (KPI)’ları ve pilotun başarılı olup olmadığını gösteren ölçümleri net bir şekilde oluşturması gerekir. Başarılı bir pilot uygulamadan sonra takılıp kalmamak için ticari bütçe ve uygulama zaman çizelgesi gibi kilit unsurların belirlenmesi gerekir.

Şirket, girişimin çözümüne nasıl devam edeceğine karar vermeli, böylelikle kuruluş içindeki gelecekleri ile ilgili olarak startup'ı belirsizlikler içinde tıkanıp kalmasınlar. Pilot uygulama sonrası için ayrıntılı bir planı takip etmek zor olsada, pilot uygulamadan sonra nasıl devam edileceğine dair temel bir çerçeve oluşturmak, başlangıç ​​ve şirket için daha yumuşak bir inovasyon süreci oluşturacaktır.

Güçlü İletişim Kanalları Oluşturun

Plug & Play’in en başarılı ortakları, iletişim ve yetkilendirme üzerine kurulu güçlü bir inovasyon kültürüne sahiptir. İnovasyon ekipleri, şirket genelindeki çeşitli iş birimleriyle bağlantı içinde ve bir ortaklık yapmayı kabul etmeden önce ilgili ekiplerden güçlü satın alımlar alır. Bu, şirket içindeki farklı ekiplere değer sağlamalarına olanak tanır ve değişim için sağlam bir temel oluşturur.

Şirket içinde etkili bir şekilde iletişim kurmanın yanı sıra, en etkili ortaklarımız da yeni başlayanlarla iyi iletişim kurmanızı sağlar. İnovasyon sürecini düzene sokarak, çeşitli girişimlerle çalışıp çalışmayacakları konusunda hızlı kararlar alabilirler. Bu, startup'ları şirketlerle çalışmaya teşvik eder ve onları kuruluş ile güçlü bir işbirliği sürecini hızlı bir şekilde geçirmelerine yardımcı olur.

Tedarik Süreçlerini Kısaltın

Şirketler, bir startup’ın bir şirket teknolojilerinin finansal olarak uygulanabilir olduğunu göstermeleri (POC)’yi kabul etmeden önce başlangıçta geçmesi gereken yasal ve güvenlik süreçlerini kolaylaştırmalıdır. Şirketler, girişimlere yüzlerce sorudan oluşan uzun güvenlik belgeleri vermek yerine, girişimlere yeni başlayanlara özgü özel bir anket sağlamalıdır.

Yeni başlayanların belgeleri hızlı bir şekilde gözden geçirebilmesi için gereksiz sorular ortadan kaldırılmalıdır. Dahası, girişimin çözümü farklı departmanlarla ilgiliyse, her iki taraf da şirket içindeki tüm sektörler için geçerli olan standart bir belge oluşturmalıdır, böylece başlangıç, şirketteki farklı şubelerle tedarik sürecinden geçmek zorunda kalmaz.

Başlangıçlara Test Verileri Sağlayın

Birçok startup’ın, müşteriler ve kurumun faaliyetlerini nasıl daha etkin bir şekilde yürütebileceği hakkında fikir kazanmak için kurumsal verilere ihtiyacı vardır. Verilere olan ihtiyaç ve yeni başlayanların bunları elde etmek için geçmesi gereken uzun güvenlik protokolleri göz önüne alındığında, şirketler potansiyel başlangıç ​​ortaklarının çözümlerini test etmek için kullanabilecekleri bir model veri kümesi oluştururlarsa ortaklık süreçleri kolaylaştırılacaktır. Bu, şirketlerin kullandığı güvenlik protokollerini kısaltacak ve her iki tarafın da kurumsal verilerle çalışırken gerekli zamandan ve kaynaklardan tasarruf etmesini sağlayacaktır.

Üretken Akademi